Vize Başvurusu

Amerika Öğrenci Vizesi

Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, en uğraştıranlardan birisi Amerikan vizesi başvurusudur. Amerika’da herhangi bir alanda eğitim alabilmek için F-1 öğrenci vizesi alınması gerekmektedir. Öğrenciler, Amerika öğrenci vize başvurularını gerekli belgeler ile önceden alınmış randevu saatinde Amerika'nın İstanbul ve Ankara Konsolosluklarında vize memurları ile şahsen yapmaktadırlar. 11 Eylül terör olayından sonra ABD vize yetkilileri öğrencilerin şahsen başvurmalarını istemektedir.

Amerika Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler:

 • Amerika'da kalacağınız sürece geçerli olacak en az 1 yıl geçerli pasaport, varsa eski pasaportlarınız. (Yeni pasaport başvuruları 4 adet fotoğraf ve nüfus cüzdanınızın aslı ile birlikte ikamet ettiğiniz İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yapılacaktır. Pasaport başvuruları ile ilgili detaylı bilgi için www.iem.gov.tr adresini inceleyebilirsiniz.)
 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi.
 • Son 6 ay içinde çekilmiş, 5x5 cm ebadında, 1 adet vesikalık fotoğrafınız. (Fotoğrafın arka fonu beyaz ve yüzünüz doğrudan fotoğraf makinesine bakar şekilde olmalı ve fotoğrafın %50'sini kapsamalıdır. Gözler açık, ağız kapalı olmalı, gülümsenmemelidir.)
 • Vize randevusualmaya hak kazanmak için öncelikle 20$ karşılığında PIN numarası alınmalıdır. Sonra randevu için 0 212 340 44 44 numaralı telefonu aramanız gerekiyor.
 • Vize ücretinin (131 USD) ödendiğine dair banka dekontu. (Fortis şubelerinden birine ödenecektir.)
 • Öğrenci vizesi SEVIS ücretinin (200 USD) ödendiğine dair dekont. (İnternet veya posta yoluyla ödenecektir.) ABD öğrenci vizesinin toplam maliyeti 351$’dır. Amerikan elçiliğinin aldığı vize ücretinin hiç bir şekilde geri iadesi mümkün değildir.
 • Gideceğiniz eğitim kuruluşundan alınmış kabul mektubu 'I-20 belgesi' ve proforma fatura. (F-1 öğrenci vizesi alacak olan öğrencilerin, kayıt yaptırdıkları bir Amerikan eğitim kurumundan, bu kuruma kayıt olduklarını belirten bir yazı almaları gerekir. Bu yazı, hangi kurumdan alınırsa alınsın belli bir formattadır. Bu hazır formattaki kabul yazısına I-20 denir. I-20 kabul mektubu, öğrenci vizesi alabilmeniz için gerekli ancak tek başına yeterli değildir.)
 • Öğrenciliğiniz devam etmiyorsa son diplomanızın fotokopisi.
 • Halen öğrenciliğiniz devam ediyorsa öğrenci belgeniz. Tatil dönemi dışında yurtdışına gidecekseniz okulunuzdan alınmış, eğitiminizden izninizin olduğunu belirten mektup. Üniversite öğrencisiyseniz ek olarak transkriptiniz.
 • Amerika'da kalacağınız sürece masraflarınızı karşılayabileceğinizi kanıtlamanız için size ve/veya anne, baba, eş, kardeş, sponsora ait belgeler;
 • Çalışıyorsanız, son 3 aya ait maaş bordronuz, işyerinizden izinli olduğunuzu ve döndüğünüzde işinize devam edebileceğinizi gösterir mektup. (İşyerinize ait Ticaret Odası faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi eklenecektir.)
 • İngilizce öğrenmek için daha önce herhangi bir dil kursuna gittiyseniz aldığınız sertifikanın fotokopisi ile birlikte Harvard Dil Okulları’nda kursa devam ettiğiniz tarihleri gösteren ve seviyenizi açıklayan bir mektup (tarafımızdan verilecek), herhangi bir dil yeterlilik sınavına girdiyseniz (TOEFL, IELTS vb) alınan skoru gösteren belge.
 • Öğrenci olmayan erkek adayların askerlik durumunu gösterir belge. (askerlik şubesinden alınacak)
 • Evliyseniz, evlilik cüzdanı fotokopisi.
 • Elektronik ortamda doldurulmuş DS-160 vize formu.

Vize görevlilerinin değerlendirme kriterleri:

Öğrenci, eğitim ve diğer masraflarını sağlayacak maddi birikime sahip mi?

Vize görevlileri en başta sizin ve ailenizin banka hesapları ile ilgilenirler. Avustralya hükümeti dışında hiçbir ülkenin vize departmanı size sahip olmanız gereken hesap tutarını açıkça söylemez ancak hesaplarınızda bulunması gereken rakam eğitim döneminizde size gerekecek olan kişisel masraflar ve eğitim harçlarını karşılayacak tutarda olmalıdır. Ayrıca, bu hesapların geçmişini ve nasıl kazanıldığını da göstermek gerekir. Yeni yatırılmış yüksek bir meblağ vize görevlisinin dikkatini çekecektir. ABD'de bir öğrencinin eğitimi ve yaşamsal ihtiyaçları için ihtiyaç duyacağı aylık nakit para en az 1000 dolardır. ABD'de 6 ay kalmayı planlayan birinin toplam 6000 dolar nakit varlık göstermesi tek başına yeterli değildir. ABD'de kalacağı toplam süre için yetecek miktarın bir kaç katı kadar toplam nakit göstermesi, bu parayı nasıl kazandığını ispat etmesi, kendisinin veya ailesinin mal varlığının Türkiye'de standart üstü bir yaşama yetecek düzeyde olması çok önemlidir.

Maddi gücü yetersiz olanlar çok kısa bir süre için örneğin 1 aylığına dil okuluna kayıt olma yoluna gitmekte, bu şekilde az para göstererek vize almayı düşünmektedir. Bu tür düşüncelere vize görevlileri hiç yabancı değildir ve gerçek amacınızın farklı olduğunu anlamaları zor olmamaktadır. Çünkü 1 aylık bir eğitim, bir şeyler öğrenmek için çok kısa bir süredir.

ABD'ye bir şekilde yerleşmeyi planlayan veya ABD'de çalışarak eğitim görmeyi amaçlayanlara karşı Amerikan vize otoriteleri çok katı bir tutum içindedir. Bu neden ile eğitiminizi ABD'de çalışarak gerçekleştirme düşüncesindeyseniz, vize alma ihtimaliniz oldukça zayıftır.

Amerikan hükümeti, Amerika'daki işsizliği körükleyecek parasız öğrenci değil, aksine Amerikan ekonomisine Türkiye'den getireceği döviz ile katkıda bulunacak paralı öğrenci istemektedir.

Ülkenize dönmeniz için yeterli sebebiniz var mı?

Vize görevlilerinin dikkat ettiği diğer önemli nokta sizi ülkenize bağlayan ailevi, maddi ve kişisel bağlardır. Burada iyi şartlarda yaşıyorsanız, iyi bir işiniz, size ve ailenize ait taşınmazlar varsa genellikle ülkenize döneceğiniz düşünülür.

Alacağınız eğitimin sizin için gerekliliğine inanmaları gerekir.

Örneğin yalnızca bir dil kursuna gidyorsanız seçtiğiniz sürenin var olan İngilizce bilginize göre yeterli olup olmadığı ve işiniz veya eğitiminiz için böyle bir eğitimi yurtdışında almış olmanızın size getirileri göz önünde bulundurulur.

Maddi durumu çok iyi olan herkes öğrenci vizesi alabilir diye bir kural yoktur. Eğitim durumunuz, yaptığınız işte almayı planladığınız eğitimin gerekliliği, daha önce ziyaret ettiğiniz ülkeler gibi kriterler, vize almanızda veya alamamanızda rol oynarlar.

Bu mülakatın sonunda size eğer bir numara verilir ve UPS bankosuna gitmeniz istenirse vizeyi aldınız demektir. UPS bankosuna 5 YTL ödeyip adresinizi veriyorsunuz.

Vize Başvuru Adresleri:

Ankara :

ABD Büyükelçiliği

Atatürk Bulvarı No: 110

Kavaklıdere-Ankara

Tel: (0312)- 467 52 65

İstanbul :

İstinye Mahallesi, Kaplıcalar Mevkii No.2

İstinye 34460 - Istanbul

Tel:( 212) 335 90 00