İngilizce Koçluğu

İngilizce Öğrenmeye Yönelik Tavsiyeler:

Bazı öğrenciler, dil öğrenmeye yetenekli olmadıklarına ya da yabancı dil öğrenemeyeceklerine inanırlar. Bu doğru değildir. Eğer gerekli zaman ve çaba harcarsa, herkes yabancı dil öğrenebilir. Aşağıda, size İngilizce öğrenme sürecinde yardımcı olacak bazı ipuçları bulacaksınız.

1- Hedef belirleyin

Neden çalışmak istediğinizi biliyorsanız hedeflerinizi belirlemek kolaydır. Örneğin, İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamak istiyorsunuzdur. Hedefiniz "hayatınızı devam ettirmek" için İngilizce öğrenmek olabilir. Belki de zaten birçok faydalı ifadeyi biliyorsunuzdur ama dinleme yeteneğinizi ve telaffuzunuzu geliştirmek istiyorsunuzdur. Hedefiniz ne olursa olsun onu bir kağıda yazın.

2- Kendinize bir program yapın

Hedeflerinizi gerçekleştirmek için ne kadar süreye ihtiyacınız var? Bu sorunun cevabı her öğrenci için zordur. Önemli olan gerçekçi olmaktır. Haftada 60 saat çalışıyorsanız, bir 40 saat daha İngilizce çalışmayı planlamayın. Yavaş başlayın ama düzenli çalışın. Sizi zorlayacak materyaller kullanın fakat çok zor olmasın. Sizin için neyin faydalı olacağını keşfedin. Birkaç hafta çalıştıktan sonra programınızı buna göre ayarlayın. Gece çalışmak mı yoksa işe giderken otobüste çalışmak mı sizin için en iyisi? Sesiz bir yerde kendi başınıza çalışmayı mı yoksa arkadaşlarla birlikte, fonda müzik varken çalışmayı mı seviyorsunuz?

3- Kendinize Söz verin

İngilizce öğrenmek yüksek motivasyon gerektirir. Bir kursa gitmiyorsanız kimse sizin ne kadar çalıştığınızı takip etmez. Kendinize söz verin.

4- Yanlış yapın (!)

Öğrendiğiniz dilde yapabileceğiniz kadar hata yapın. Her zaman doğru konuşmak durumunda değilsiniz. İnsanlar ne dediğinizi anlayabiliyorlarsa yanlış yapmanız en azından ilk başta önemli değildir.

5- Korkmayın (!)

Dil öğrenirken sakın yanlış yapmaktan korkmayın. Korkarsanız, yanlış yapmamak için İngilizce konuşmaktan ve yazmaktan uzak durursunuz. Böylelikle, nerede hata yapıp nerede eksik olduğunuzu göremez, dolayısıyla İngilizcenizi fazla ilerletemezsiniz.

6- Hergün Düzenli Çalışın

Dil öğrenmek için derslere girmek, diğer alanlarda ders çalışmaktan ve derslere girmekten farklıdır. Dil öğrenimi kümülatif bir süreçtir, bir haftada yabancı dil öğrenemezsiniz. Eğer dili öğrenmek istiyorsanız hergün en az 1-2 saatinizi çalışmaya ayırmalısınız.

7- Çalışma Zamanınızı Parçalara Ayırın

Gün içinde, İngilizce çalışmak için 15-30 dakikalık zaman dilimleri ayırın. Her seferinde farklı bir alanı çalışın. Örneğin ilk sefer gramer, ikinci sefer kelimeler vb. Çalışmaya başladığınızda ilk yarım saat tekrar yapın; 10 dakika gramer, 10 dakika kelime, 10 dakika okuma vb. Böylelikle en azından derli toplu bir başlangıç yapmış olacaksınız. Yabancı dil öğrenirken, zamanınızın %80 ini tekrar etmek ve pratik yapmakla geçirmeniz gerekir.

Hiç Devamsızlık Yapmadan Derslere Girin. Derse hazırlanmamış bile olsanız, mutlaka derse gidin. Ders saatleri sizin için en iyi zamanlardır. Derslere girmeden önce 5-10 dakika hazırlık yapın.

8- Derslerde Rahat Olun

Sınıf arkadaşlarınızı tanıyın ve iyi bir ilişki geliştirin. Öğretmenlerinizi ders saatleri dışında, ofis saatlerinde ziyaret edin, onlarla sohbet edin ve sizi tanımalarını sağlayın. Bu iyi ilişkiler sizin sınıfta rahat olmanızı sağlayacaktır.

9- Kendinizi Motive edin

İngilizce öğrenmek için eğer motive olmamışsanız kolayca sıkılır ve bırakırsınız. Aşağıdaki soruları kendinize sorun ve dürüstçe cevap veriniz

 • • Niçin İngilizce öğrenmeli ya da İngilizcemi geliştirmeliyim?
 • • İngilizceyi nerede kullanacağım?
 • • Hangi becerileri öğrenmeliyim/geliştirmeliyim? (Okuma/yazma/dinleme/konuşma)
 • • Ne kadar kısa sürede sonuçları görmeliyim?
 • • İngilizce öğrenmek için ne kadar zaman ayırabilirim?
 • • İngilizce öğrenmek için ne kadar para harcayabilirim?
 • • Öğrenmek için bir planım ya da öğrenme stratejim nedir?

10- Kendinize Başarabileceğiniz hedefler koyun

İngilizce öğrenmek için ne kadar zaman ayırabileceğinizi siz daha iyi bilirsiniz eğer mümkünse en iyisi her gün belirli bir zaman ayırmak diğer türlü bir hafta boyunca hiç çalışmadan hafta sonu tam gün çalışmanız iyi olmayacaktır. Bunu şu şekilde de düşünebilirsiniz 10 gün için de 6000 kg yük taşıyacaksınız eğer bir günde taşımaya kalkarsanız bu işten çok yorulacaksınız yada sıkılacaksınız ama bunu günlük 600 kg bölerseniz çok daha taşınabilir olacaktır.

Haftada bir ya da iki kez olan kurslar yerine haftanın en az üç veya daha fazla günü olan yoğun kurslara katılmaya çalışın.

Yapmanız gereken bazı aşamalar aşağıdaki gibidir;

 • • İngilizce Kursuna yazılın (ve mutlaka düzenli devam edin)
 • • Ödevlerinizi yapın
 • • Düzenli olarak İngilizce okuyun
 • • Her gün yeni kelimeler öğrenin
 • • İngilizce olan siteleri her gün ziyaret edin
 • • Her gün İngilizce haberlere bakın
 • • Her gün en az 20 dakika mutlaka dinleme pratiği yapın
 • • Ayda en az bir kere İngilizce film izleyin (Önce Türkçe altyazılı, sonra İngilizce altyazılı ve son olarak aynı filmi altyazısız izleyin)

Hedeflerinize ulaşmanın bir yolu da kendinize ödül ve ceza sistemi uygulamaktır.

Her ay amacınızı gerçekleştirmeniz durumunda ödülünüze siz karar verin. Bunlardan bazıları aşağıdaki şekilde olabilir;

 • • Küçük bir tatil
 • • Dışarıda bir yemek
 • • Yeni bir giysi satın alma v.s.

11- Anlamadıysanız sorun

Başkaları konuşurken, her kelimeyi yakalamak zorunda değilsiniz. Ana fikri anlamak genellikle yeterlidir. Fakat anlamadığınız noktanın önemli olduğunu düşünüyorsanız SORUN!

12- Öğrendiğiniz dili ilgi alanlarınıza sokun

İnsanlar kendilerine ilginç gelen şeyler hakkında konuşmayı severler. Dil becerileriniz hakkında konuşmak, daha hızlı, daha güçlü ve daha iyi öğrenmenize yardımcı olacaktır.

13- Konuşun ve Dinleyin

Her zaman hakkında konuşulacak bir şeyler vardır. Etrafınıza bakının. Size garip ya da farklı gelen bir şeyler varsa hemen konuşmaya dalın. Bu arkadaşlığınızı geliştirmenize de yardımcı olacaktır. İnsanları dinleyin, ancak kelimelerin telaffuzunu ve dilin ritmini yakalamak için dinleyin. Öğrendiğinizi mutlaka kullanın.

14- Sürekli soru sorun

Merakımızı gidermenin daha iyi bir yolu da yok zaten. Sorular konuşmaya başlamanıza yardımcı olduğu gibi konuşmayı sürdürmenize de yardımcı olacaklardır.

15- Kullanıma dikkat edin

Kullanım kelimesi genellikle insanların nasıl konuştuklarını izlemektir. Bazen kullanım çok da eğlenceli bir hale dönüşebilir. İnsanların konuşma biçimleri, kelimeleri sizin söylediğinizden farklı telaffuz etmeleri size garip gelebilir. Kullanım en basit şekliyle dilin genellikle ve doğal olarak nasıl kullanıldığını ifade eder.

16- Bir not defteri taşıyın

Yanınızda daima bir not defteri ve kalem bulundurun. Yeni bir kelime duyar ya da okursanız hemen not edin. Daha sonra bu kelimeleri konuşmalarınızda kullanmaya çalışın.

17- Bir şeyler okuyun

Başka bir dili öğrenmenin en iyi üç yolu: Okumak, okumak ve okumaktır. Okuyarak yeni kelimeler öğrendiğimiz gibi hali hazırda bildiklerimizi de uygulamış oluruz. Gazeteler, dergiler, tabelalar, reklamlar, otobüslerin üzerindeki şeritler ve daha ne bulursanız okuyun.

18- Herkesin bir ikinci yabancı dil öğrenebileceğini unutmayın

Gerçekçi ve sabırlı olun, dil öğrenmenin zaman ve sabır istediğini akıldan çıkarmayın.

19- Yeni bir dil öğrenmek aynı zamanda yeni bir kültürü de öğrenmektir

Kültürel kurallara karşı rahat olun. Yeni bir dil öğrenirken o kültürün size katı gelebilecek kural ve alışkanlıklarına karşı da duyarlı olun. Öğrenmek için konuşmanız gerekir. Sınıfta ya da sınıf dışında soru sormaktan çekinmeyin.

20- Sorumluluk alın

Kendi dil öğrenim sürecinizden kendiniz sorumlusunuz. Yabancı dili öğrenirken, öğretmenin, kursun ve kitabın elbette ki önemi vardır ancak "en iyi öğretmenin yine kendiniz" olduğu kuralını unutmayın. İyi bir öğrenim süreci için amaçlarınızı tespit etmeli ve sizi amaçlarınıza ulaştıracak çalışmaları yapmalısınız.

21- Öğrenme şeklinizi organize edin

Organize edilmiş şekilde öğrenmek, çalıştığınız şeyleri hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Sözlük ve iyi kurs materyalleri kullanın.

22- Sınıf arkadaşlarınızdan da öğrenmeye çalışın

Aynı sınıftaki diğer öğrencilerin sizinle aynı seviyede olması onlardan bir şeyler öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmez.

23- Hatalarınızdan öğrenmeye çalışın

Hata yapmaktan korkmayın, herkes hata yapabilir. Eğer soru sorarsanız hatalarınızı yabancı dili öğrenmede kendiniz için bir avantaj haline getirebilirsiniz. Kullandığınız cümleyi daha değişik bir söyleme şekli var mı gibi...

24- Öğrendiğiniz dilde düşünmeye çalışın

Örneğin bir otobüste giderken nereye gittiğinizi, nerede olduğunuzu, kendinize o dilde tarif edin. Böylece hiçbir şey söylemeden içinizden dil pratiği yapmış olursunuz.

25- İngilizce konuşulan bir ülkeye gidin

Bunun için özellikle Amerika’yı tavsiye ediyoruz. İngilizceyi daha hızlı öğrenirsiniz. Amerikalı bir ailenin yanında kalın.

26- Son olarak dil öğrenirken eğlenin

Öğrendiğiniz cümle ve deyimlerle değişik cümleler yapın. Sonra yaptığınız cümleyi günlük bir konuşma esnasında deneyin, bakalım yerinde kullanabilecek misiniz? Hayatın tecrübeden ibaret olduğu söylenir ya, yabancı dil öğrenmek tamamıyla öyledir...